Jak vytvořit kvalitní životopis?

10.02.2015

Taky si kladete otázku, jak napsat svůj životopis, aby zaujal a obdrželi jste vysněné pozvání k přijímacímu pohovoru? Nemůžete se zorientovat v množství vzorů životopisů, které jste našli na internetu?

Je nutné si uvědomit co vlastně životopis je a co je jeho cílem. Existuje mnoho informací na internetu a mnoho příruček, které obsahují rady a návody k vytvoření toho „nejlepšího“ životopisu. Jak se ale zorientovat v množství informací a jaké jsou aktuální módní trendy?

Mohu vás ubezpečit, že kvalitní životopis se obejde bez módních výstřelků a vychytávek. Je však nutné dodržet několik zásad a zamezit pravopisným chybám.

 

V první řadě je nutné si uvědomit, že životopis neboli CV (lat. curriculum vitae) je prezentace vaší profesní historie, tedy toho, co jste absolvovali, jaké jste získali zkušenosti a dovednosti a co může váš potencionální zaměstnavatel očekávat, že již znáte. Ať už zvolíte jakoukoliv podobu tohoto dokumentu, uvědomte si, že je to vaše vizitka. Informace, které uvádíte, by rozhodně měly být pravdivé. Výhodou ovšem je, že je pouze na vás, zda je uvedete. Dokonce i vhodně uvedená negativní informace může být nakonec ve váš prospěch. Pouze je nutné si uvědomit, čeho chci dosáhnout. Chci získat pouze práci?? nebo místo u konkrétního zaměstnavatele (firmy)??


1. Pracovní pozice

Je nutné si o pracovní pozici něco zjistit a životopis vytvořit tak, aby se v něm nacházelo co nejvíce informací o dovednostech a schopnostech získaných v tomto oboru.

Obecně můžeme informace uváděné v životopise rozdělit na podstatné a nepodstatné. Těch podstatných vždy uvádíme co nejvíce. Sdělujeme jimi „co umíme“. Ty nepodstatné nemusejí na životopise vůbec být a určitě nám nepomohou získat vysněné zaměstnání. Nejsou totiž rozhodující při výběru uchazeče. Patří zde např. informace o našich zájmech, zálibách, koníčcích, rodině, apod.

2. Podstatné informace

Podstatné informace na životopise nesmějí chybět. Jejich pořadí ale není důležité. Můžeme pouze doporučit, aby byly uváděny tak, aby korespondovali s osobní prezentací uchazeče u přijímacího pohovoru.

Mezi ty podstatné informace patří:

  • osobní údaje
  • vzdělání
  • další kvalifikace
  • jazykové znalosti
  • pracovní zkušenosti (praxe)
  • a ostatní znalosti…

3. Bývalá zaměstnání

 

Uvádění zaměstnání, tedy zda je řadit od současnosti po minulost (chronologicky) nebo od minulosti po současnost (od nejstarší vykonávané pozice po tu nejmladší). Tato volba je pouze na vás. Záleží na tom, kolik těch pracovních pozic máte za sebou a co chcete při pohovoru nejvíce „prodat“.


4. Zvážení negativních informací

Negativní informaci typu evidence na Úřadu práce nemusíte na životopise uvádět.

 

5. Jazykové znalosti

U jazykových znalostí, pokud úroveň znalostí není podložena nějakým standardním či mezinárodním obecně uznávaným certifikátem (vysvědčením) se neuvádí. Nejčasnější chyby jsou právě v tom, že uchazeč uvádí znalost jazyka jako dobrou/velmi dobrou/výbornou. Toto je pouze vaše hodnocení, nikoliv obecné kritérium!

 

 č.1

»zpět do archivu novinek