Strojírenství brzdí nedostatek zaměstnanců

24.01.2019

Strojírenství opět táhne českou ekonomiku. Firmy v oboru jsou mezi špičkou českých vývozců. Bohužel se potýkají se spoustou problémů - kvůli sankcím a bezpečnostní situaci museli, opustit některé silné trhy. Tudíž firmy vyvážejí ale nemají z toho takový profit. I přesto se podniky snaží rozrůstat, nemají však dostatek pracovníků, kteří jsou pro další rozvoj potřeba.

 

Pracovních míst ve strojírenství stále roste. Volných míst ve výrobě je nejvíce, shání však i techniky, kteří jsou vyskoškolsky vzdělaní a zaměstnance se znalostí cizýho jakyka, převážně jazyka anglického a německého. Aby se mohli podniky protlačit na nové trhy, budou potřebovat obchodníky s dobrou znalostí cizých jazyků.

 

  • Pro podniky jsou nejžádanější profese technik, technolog, operátor CNC stroje, strojní zámečník, řidič VZV a svářeč.
  • Uchazeči mají zájem o pracovní pozici montážní dělník, strojní zámečník, svářeč.

 

Bohužel nastal čas odchodu technicky zdatné generace, což je vetším problémem, než se může zdát. A najít náhradu je velmi těžké. Mladá generace dává přednost jednosměnným provozům (ranním směnám) což třeba u operátora CNC stroje není možné. Stroj je tak nákladný, že si podnik nemůže dovolit, nechat stát stroj na prázdno celé odpoledne a přes noc zbytečně.

 

Strojírenské podniky mohou jen doufat, že novou generaci zláká fakt, že strojírenský obor je mzdově nadprůměrný. Podle statistik mzda v tomto oboru vyrovnaně stoupá, a to o 2-3% za rok.

 

»zpět do archivu novinek