Uchazeči na trhu práce nad 50 let....

15.10.2015

Mezi rizikové skupiny na trhu práce patří lidé starší 50 let...?

 

Z celorepublikového šetření Národní soustavy kvalifikací mezi respondenty ve věku 50–65 let vyplynulo, že s věkovou diskriminací se setkalo až osm z deseti lidí. Přitom firmy aktuálně nabízejí nejvíce volných míst za posledních sedm let. Šance na získání práce jsou tak pro uchazeče starší 50 let nebývale vysoké.

Společnosti, s kterými spolupracujeme, zkušenější pracovníky s delší praxí vyloženě vítají. Účinnou pomocí pro zaměstnance ve věkové kategorii 50 jsou pak profesní kvalifikace, které zaměstnavateli potvrzují, že uchazeč disponuje znalostmi a dovednostmi potřebnými pro vykonávání konkrétní pracovní pozice. Podle statistik se s těmito uchazeči jedná mnohem lépe, oproti uchazečům ve věku 20 - 30 let. Důvod je jednoduchý. Zaměstnanci ve věkové kategorii 50 jsou mnohem spolehlivější, důslednější a jednání s nimi je mnohem jednoduší.

Nesmí však usnout na vavřínech. Situaci lidí nad 50 let, komplikuje fakt, že znalosti, které studiem získali, v průběhu let zastaraly. Mnoho mužů i žen tvrdí, že další vzdělávání a rozvíjení znalostí, je pro ně zbytečné, čímž se jejich šance na trhu práce výrazně snižuje. Potom však musí čelit, předsudkům některých zaměstnavatelů. Uchazeči nad 50 let pak bývají, ve srovnání s mladšími kandidáty, považováni za hůře technicky či jazykově vybavené.

Proto by uchazeči v tomto věku neměli další vzdělání podceňovat, neboť jim rozšíření kvalifikace může významně pomoci. Díky profesním kvalifikacím mohou zájemci získat certifikát, který je pro firmy potvrzením, že jeho držitel je, bez ohledu na svůj věk, vybaven potřebnými znalostmi a dovednostmi pro vykonávání konkrétní profese.

 č.1

»zpět do archivu novinek